| ID | ||||
|---|---|---|---|---|
L8341F1 | óáleitinn | nom.sg.m | óáleitinn, adj. | {ú₁_ã_leit-ɪn-n} |
L4862F1 | óáran | nom.sg | óáran (óárans), |
| {ú₁_ár-ᴀn} |
L4862F4 | óáran | acc.sg | óáran (óárans), neut. noun | {ú₁_ár-ᴀn} |
L4862F3 | óáran | dat.sg | óáran (óárans), neut. noun | {ú₁_ár-ᴀn} |
L4862F5 | óárani | dat.sg | óáran (óárans), neut. noun | {ú₁_ár-ᴀn-ɪ} |
L4862F2 | óárans | gen.sg | óáran (óárans), neut. noun | {ú₁_ár-ᴀn-s} |
L4333F1 | óítarligr | nom.sg.m | óítarligr, adj. | {ú₁_ítᴀr-lì₂ɣ-r} |
L4333F2 | óítarligri | com.nom.sg.m | óítarligr, adj. | {ú₁_ítᴀr-lì₂ɣ-r-ɪ} |
L9564F2 | óð | 3sg.ind.prt | vaða (óð), act. vb. | {vóð} |
L57F2 | óða | gen.sg.m.wk | óðr, adj. | {óð-ᴀ} |