| ID | ||||
|---|---|---|---|---|
L6724F1 | þjalfi | nom.sg | þjalfi (þjalfa), masc. noun | {þjalβ-ɪ} |
L1165F11 | þjukkara | com.acc.sg.n | þykkr, |
| {þju₂kk-v₂-ᴀr-ᴀ} |
L1165F10 | þjukkt | acc.sg.n | þykkr, adj. | {þju₂kk-t} |
L3632F1 | þjá | inf | þjá (þjáði), act. vb. | {þjá₃-ᴀ} |
L8546F1 | þjásk | inf | þjásk (þjáðisk), refl. vb. | {þjá₃-ᴀ-s͜k₁} |
L3632F2 | þjáði | 3sg.ind.prt | þjá (þjáði), act. vb. | {þjá₃-ð-ɪ} |
L3632F3 | þjáðir | res.nom.pl.m | þjá (þjáði), act. vb. | {þjá₃-ð-ɪr} |
L8546F2 | þjáðisk | 3sg.ind.prt | þjásk (þjáðisk), refl. vb. | {þjá₃-ð-ɪ-s͜k₁} |
L830F11 | þjóf | dat.sg | þjófr (þjófs), masc. noun | {þjóβ} |
L830F3 | þjóf | acc.sg | þjófr (þjófs), masc. noun | {þjóβ} |