| ID | ||||
|---|---|---|---|---|
L9363F2 | ýfðisk | 3sg.ind.prt | ýfask (ýfðisk), refl. vb. | {ýβ-ð-ɪ-s͜k₁} |
L3746F1 | ýgr | nom.sg.m | ýgr, |
| {ýɣ-r} |
L3803F1 | ýgr | nom.sg | ýgr (ýgs), masc. noun | {ýɣ-r} |
L3746F2 | ýgs | gen.sg.m | ýgr, adj. | {ýɣ-s} |
L3803F2 | ýgs | gen.sg | ýgr (ýgs), masc. noun | {ýɣ-s} |
L6618F1 | ýla | inf | ýla (ýldi), act. vb. | {ýl-ᴀ} |
L6618F3 | ýla | 3pl.ind.prs | ýla (ýldi), act. vb. | {ýl-ᴀ} |
L6618F4 | ýlandi | ptc.nom.sg.f | ýla (ýldi), act. vb. | {ýl-à₁nd-ɪ} |
L6618F2 | ýldi | 3sg.ind.prt | ýla (ýldi), act. vb. | {ýl-d-ɪ} |
L734F7 | ýmisar | acc.pl.f | ýmiss, adj. | {ýmɪs-ᴀr} |