Home
Manuscripts
Search
Lexicon
Lexicon
Lemmata
Forms
Morphemes
L222
várr
possessive determiner
Not inflected
singular
plural
masculine
feminine
neuter
masculine
feminine
neuter
nominative
várr
ór
vár
várt
várir
órar
várar
vár
genitive
várs
várrar
várs
várra
dative
órum
várum
várri
váru
órum
várum
accusative
várn
vára
várt
vára
órar
várar
vár
m
f
n
sg
nom
várr
ór
vár
várt
gen
várs
várrar
várs
dat
órum
várum
várri
váru
acc
várn
vára
várt
pl
nom
várir
órar
várar
vár
gen
várra
dat
órum
várum
acc
vára
órar
várar
vár
Loading ...